Докладний огляд найкращих настільних ігор для гравців-початківців
Важливе попередження!
Якщо ви ще не грали в настолки, подумайте, чи варто читати далі - після прочитання матеріалу, ви можете серйозно "підсісти" на це захоплення. Настільні ігри, як заборонені наркотики, можуть сформувати у вас стійку залежність. Ми вас попередили)
Ви ще тут? Тоді почнемо!
Давайте домовимося, під іграми для новачків ми розуміти не Дженгу, Доббл або Уно. Хоча кожна з них по своєму прекрасна і відмінно підійде для гарного ігрового вечора з друзями, але це не ті ігри, які називають "гейтвеї".
Що таке Гейтвей-ігри?
У перекладі з англійської gateway - врата, тобто ігри-гейтвеї - це ігри, які стануть вратами для новачка в світ настільних ігор. Після яких людина зрозуміє - без настолок вона вже жити не зможе)
Настільна гра для початківця - що це?
Ми впевнені, що ідеальна настільна гра для початківця повинна мати декілька властивостей
Прості правила
Якщо ви збираєтеся цілу годину розповідати правила свого улюбленого Жаху Аркхема, людині, яка ніколи не грала ні в що крім Монополії, ви не досягнете успіху.
У 9 випадках з 10 вона занудьгує раніше, ніж ви дійдете до середини своїх пояснень, а та єдина, яка таки дослухала до кінця, скоріше за все просто заснула - не будіть!)
Правила настільної гри для новачка повинні бути такими, щоб їх можна було легко розповісти за 10-20 хвилин.
Цікавий ігровий світ
Мільйони людей грають в Уно або Аліас, але настольщиками з них стають одиниці. Щоб захопити, гра повинна мати історію. Щось, що стоїть за сухим викладом правил. Нам потрібен ігровий світ.
Так, це розмова про тематичність, атмосферність.
Якщо за кидками кубиків або перекладанням різних фішочок і жетончиків з місця на місце в уяві гравця виникає цікава історія - гра може бути кандидатом на звання гейтвея.
Малоконфліктність
Майте на увазі, багато дорослих дядечок й тітоньок, які звикли впевнено йти по життю, зважившись сісти з вами грати, можуть відчувати себе невпевнено.
Тому що зіткнулися з незвіданим.
І навіть більше того - соромним! Адже багато хто з них були впевнені, що настільні ігри - це заняття для дітей, а вони вже "дорослі", "солідні" й таке інше.
Зовсім не дивно, що комусь буде дуже прикро, якщо їх при всіх обставлять в дитячій забаві. Але, одна справа, коли вони програють якимось загальним умовам - тут ображатися нема на кого. І зовсім інша - якщо вони програють в прямій сутичці з конкретним гравцем-суперником. Для когось цей перший ігровий досвід одночасно стане і останнім. Не варто ризикувати.
Потім, коли людина переконається, що настолки це аж ніяк не виключно дитяча розвага, можна і потрібно пробувати різні ігри, щоб зрозуміти, що більше подобається.
А для початку: малоконфліктні настільні ігри - це те, що потрібно!
Взаємодія
І в іншу крайність не варто впадати - не здумайте як гейтвей використовувати пасьянсоподібні ігри!
У грі для новачка обов'язково має бути взаємодія. Адже саме взаємодія між гравцями відрізняє настільні ігри від відеоігор, перегляду кіно та інших індивідуальних розваг - так продемонструйте цю відмінність у всій красі!
Підведемо підсумок.
Ідеальна настільна гра для новачка - це гра з відносно простими (але не примітивними) правилами, стратегія, не абстрактна, з активною взаємодією гравців, але без гострого прямого конфлікту.
Після дуже-дуже прискіпливого відсіву (адже хороших ігор для початківців досить багато!) Ми підібрали для вас найкращі варіанти для входження в це хобі.
Топ 5 настільних ігор для початківців
І на перше місце нашого топа на всіх парах мчить гра...
Ticket to Ride (Квиток на поїзд) - абсолютний чемпіон серед всіх ігор для початківців!
Ticket to Ride отримує заслужені 10 балів з 10 за простоту навчання.
Незалежно від того, вивчаєте ви правила самостійно або навчаєте інших, новий гравець буде готовий грати, перш ніж встигне сказати «Уно!» :)
Про гру
Одна з причин, з якої Ticket to Ride знаходиться у верхній частині списку ігор, полягає в тому, що це одна з найпростіших ігор для навчання. Завдяки простому вибору на кожному ходу і відсутності складних раундів і фаз, гра вивчається дуже швидко. Однак не дозволяйте цьому обдурити вас, нібито в грі немає стратегії, взаємодії з гравцями і азарту!
Творець TTR Алан Р. Мун прекрасно описує своє творіння:
«Напруга виникає через те, що ви змушені врівноважити жадібність - додавання більшої кількості карт в руку і страх - втрату важливого маршруту перед конкурентом».
Ця гра вимагає дуже мало часу на підготовку, тому ви можете зіграти кілька пробних ходів, з відкритими картами на руках у себе та в інших гравців, щоб показати всі варіанти дій.
Потім все, що вам потрібно зробити - зібрати розставлені вагончики, роздати нові карти і - можна почати свою першу справжню гру!
Інший важливий компонент, який утримує гру на вершині різних топів - красиве, "лампове" оформлення. У це приємно грати і це те, що приваблює нас і допомагає оживити ігровий світ, який проступає за всіма маніпуляціями з картами і вагонами.
І третя складова успіху - в грі є ідеальне для новачків взаємодія між гравцями. Відкритого конфлікту немає, але постійно відчувається конкуренція.
В серії ігор Тікет ту райд видано кілька ігор та доповнень.
Найбільш популярні Ticket to Ride і Ticket to Ride: Європа.
Саме друга гра, на наш погляд, найбільш цікава. А серед міст Європи ви зустрінете і кілька українських!
Каркассон
Ставимо цій грі 9 з 10 за легкість навчання.
Хід гравців досить простий, але в першій партії може виникнути одна складність - підрахунок очок за поля. Саме ця складова вибивається зі стрункого і простого викладу правил. У перші кілька разів, буває складно зрозуміти, яким чином поля приносять очки і яку важливу роль вони можуть зіграти при фінальному підрахунку.
Цій грі, як гейтвею, однозначно пішло на користь, те, що в новому виданні механіку полів винесли в додаткові правила.
Про гру
Коли справа доходить до структури ходу, прості рішення повороту тайла туди-сюди роблять цю гру практично такою, яку ви можете навчити прямо під час гри.
- Виберіть тайл,
- розмістіть тайл на столі і, якщо хочете ...
- помістіть на цей тайл свого підданого!
Ось і весь хід.
Залишилося розібратися, як отримувати переможні очки і оп-па - ви тільки що навчилися тому, як весело і з задоволенням проводити багато годин за партіями в Каркассон!
Наполегливо рекомендуємо як слід вивчити базову гру Каркассон, перш ніж додавати будь-які доповнення.
Звичайно, якщо ви тільки що купили Каркасон: Велике Зібрання, вам неодмінно захочеться замішати все допи відразу :) Постарайтеся взяти себе в руки, набратися терпіння і додавати доповнення по одному, тільки після того, як всі ознайомляться з базовою грою!
Каркассон - гра на розміщення тайлів, з якої порівнюються всі інші ігри з цієї механікою. У міру того, як буде збільшуватися ваш "ігровий стаж", ми гарантуємо, що ви хоча б раз обов'язково скажете: «Це схоже на Каркассон, але ... інше». І це чудово! Тому що це підтверджує наскільки виправдане включення цієї гри в наш список ігор-гейтвеїв.
У міру викладання тайлів наш ігровий світ збільшується і, як у комп'ютерній стратегії, відкриваються все нові і нові землі, на яких можна заробити переможні очки! За виставленням тайлів і фішок проступає ігровий світ і рука в нетерпінні тягнеться за новим тайлом, щоб скоріше зазирнути - як же далі можна продовжити свою територію!
У грі оптимальний рівень взаємодії між гравцями. У першій партії-двох ви будете діяти обережно і зможете тільки зовсім трохи заважати розвитку суперників. Але з ростом вашого ігрового досвіду ви станете помічати все нові і нові способи для протидії один одному. Таким чином рівень конфліктності цієї спочатку малоконфліктний гри може рости з досвідом гравців - а це те, що нам і потрібно!
Пандемія
А цій грі ставимо 8 балів з 10 за легкість навчання.
В Пандемії є кілька правил, які можуть здатися трохи складними для людини, яка грала тільки в ігри типу «кинь-двинь», але краса гри в тому, що ви всі в одній команді, що значно спрощує навчання новачка. Адже ви завжди можете підказати, якщо у когось виникнуть складнощі.
Про гру
Вона ідеально підходить для навчання під час гри. Дайте гравцям короткий огляд мети і дій, які вони можуть виконати в свій хід, а потім починайте гру. Вже в процесі ви зможете пояснити різні елементи в міру їх виникнення (наприклад, епідемії та спалахи).
Не треба надто зациклюватися на перемозі в першій грі!
Буде непогано, якщо ви будете пояснювати варіанти, які є у гравців, але обов'язково дозволяйте їм приймати власні рішення і припускатись помилок. Якщо ви нав'язуєте їм свої стратегії, тому що ви грали в гру кілька разів, інші гравці не будуть відчувати, що вони дійсно грають.
Краще дати всій команді програти в першій грі, але щоб гравці частіше самостійно приймали рішення. Повірте, це точно сподобається більше (і обов'язково з'явиться бажання повернутися до гри і взяти реванш!), Ніж якщо ви будете всіх контролювати і нав'язувати, що робити. Навіть якщо виграєте, відчуття від такої перемоги буде скоріше негативне і знову зіграти навряд чи хтось захоче.
З легкістю навчання розібралися, а що ж з ігровим світом і атмосферністю?
О, в цьому питанні Пандемія легко робить практично будь-які інші Гейтвей-ігри! І атмосферністю вона брала відразу ж як була видана - в тепер уже далекому 2008 році. Зрозуміло, що в 2020 році реалістичність ігрового світу Пандемії ще більше збільшилася.
Світ за крок від загибелі - чотири смертоносних вірусу несуться від міста до міста, щоб знищити сучасну цивілізацію. І в цей момент тільки від вашої команди залежить порятунок усього світу.
Що стосується взаємодії гравців, то вона майже ідеальна для гейтвея. "Майже" прпадає на ті партії, в яких досвідчений гравець почне тягнути ковдру на себе і авторитарно приймати рішення за інших - про це ми писали вище.
Хочемо також попередити про те, що крім класичної гри Пандемія і доповнень до неї, ви можете зустріти гру Пандемія: Спадщина - це не одне й те саме!
Спадщина багато в чому схожа на звичайну гру, але є грою-компанією. Така, об'єднана спільним сюжетом, серія ігор подарує дуже яскраві емоції, але все ж не варто саме у Спадщину грати з новачками - буде прикро, якщо хтось із вашої компанії на середині сезону вирішить, що це не для нього і ви не зможете повноцінно закінчити гру. Краще грати в Спадщину з тим, хто вже знає, що таке настільні ігри та чого можна очікувати від кооперативних настолок.
Цитаделі
Ми даємо Цитаделям 8 балів з 10 за легкість навчання.
Комусь ця гра нагадає Мафію - адже тут є таємні ролі, але не дайте себе обдурити, Цитаделі - це більше, ніж Мафія. Втім, розібратися в основах гри вам буде не набагато складніше. Отже у нас є карти персонажів - ролі, які ми в кожному раунді собі заново вибираємо. Власне, якщо в грі і буде щось спочатку для вас складним - розібратися у властивостях персонажів.
Втім, персонажів зовсім небагато. У базовій грі їх всього 8, і за кілька ходів будь-який новачок буде розуміти, який персонаж що вміє робити. Як тільки розібралися з цим - можна отримувати повноцінне задоволення. Решта правила дуже прості:
- На початку раунду - вибрати персонажа.
- У свій хід - взяти: або гроші з банку, або карти кварталів в руку.
- При бажанні - заплатити гроші в банк, щоб побудувати карту міського кварталу.
- Крім цього ви можете використовувати особливу властивість свого персонажа.
Ось і весь хід. Правда, не складно?
Фішка гри - саме персонажі. Їх ми вибираємо на початку кожного раунду так, що інші гравці не знають точно, хто кого вибрав, але володіють деякою інформацією, щоб робити припущення з цього приводу. І тут криється секрет успіху гри - вибираючи персонажа, ми орієнтуємося одночасно і на те - які плани на цей раунд, (тобто властивість якого персонажа зараз потрібні?), І на те, щоб не програти можливу психологічну дуель - спробувати зрозуміти, хто кого вибрав, не давши при цьому можливості іншим гравцям "прорахувати" себе.
Щоб закінчити розмову про легкість правил треба обов'язково згадати, що в старому виданні гри Цитаделі було 8 персонажів, потім гра довгий час видавалася з уже включеним доповненням "Темне місто", в якому були і додаткові персонажі і додаткові міські квартали.
А в 2016 році гру взагалі перевидали і там з'явилося ще більше нових персонажів.
З одного боку це дуже урізноманітнило гру - наприклад, я, після довгої перерви, став знову з цікавістю грати в оновлені Цитаделі, вибираючи для гри все нових і нових персонажів.
Але!
Наполегливо рекомендуємо у грі з новачками не поспішати. Зіграйте якомога більше партій одним і тим самим набором персонажів. Повірте, ігрове різноманіття дуже велике навіть в цьому випадку. Зате гравці краще засвоять деталі і зможуть отримувати справжнє задоволення, не займаючись кожну партію вивченням нових властивостей і правил.
І що стосується взаємодії - вона звичайно ж є. Більш того - частина персонажів мають властивості , що передбачають прямий конфлікт. Однак це майже не суперечить тому правилу, яке ми сформулювали на початку нашого матеріалу - в Цитаделях прямий конфлікт між гравцями практично відсутній. І на це є дві причини.
По-перше, атака в грі можлива тільки проти персонажа, а не гравця. А оскільки ми можемо тільки здогадуватися - хто є хто в даному раунді, то і "стріляємо" частенько навмання. Як правило, це не дозволяє конфлікту сильно проявиться.
По-друге, якщо часто брати "атакуючих" персонажів, ви швидше за все програєте, бо умовно "креативні" персонажі принесуть іншим гравцям більше користі.
Так що Цитаделі ми визначимо як - гру з помірним і переважно непрямим конфліктом.
CATAN (Колонізатори)
Якщо ви жодного разу не колонізували острів Катан, навряд чи вас можна назвати любителем настільних ігор :) Це класика для підсаджування на настолки і дорослих і дітей.
Мабуть, і цій грі можна було б поставити 8 з 10 за легкість навчання, якби не одне "але" - розстановка стартових поселень. Все інше - досить легко і швидко стає зрозумілим. Але відразу на старті гри потрібно прийняти важливе рішення, яке можна усвідомлено зробити вже тільки після того, як ви будете добре розуміти динаміку гри.
Тому наша оцінка грі Catan - 7 з 10 за легкість навчання.
І не бувати б цій грі в нашому топі, якби не один впертий факт - саме з неї дуже багато хто починає свою дорогу в світ неймовірних настільних відкриттів!
Отже, що ми порадимо вам, щоб хоч якось згладити початок партії для новачка:
- Дуже важливо згадати, що на двох кубиках 6, 7 і 8 за статистикою має випадати частіше, ніж 2 і 12.
- Пояснити основні переможні стратегії.
Про гру
Незважаючи на те, що в грі вистачає нюансів - ліміт карт на руках для атаки розбійника, відстань між поселеннями та інше - з усім цим під силу впоратися навіть в першій партії. Адже у вас є відразу 4 вірних союзника:
Перші два союзника - це два кубика, які приносять нам ресурси.
Саме вони додають в гру азарт і надію, а також залученість всіх гравців навіть не в свій хід - адже потрібний ресурс можна отримати в хід будь-якого гравця.
Третій союзник - це торгівля!
Що було найбільш хвилюючим і цікавим в Монополії? Звичайно торгівля! Обмін активів, коли проверталися найбожевільніші угоди. Але якщо в Монополії торгівля займала приблизно відсотків 10-15 від усього ігрового часу, то в колонізаторів ви будете обмінюватися ресурсами регулярно.
І четвертий союзник - це ігрова історія!
Ми не просто кидаємо кубики і збираємо картки на руках, а - видобуваємо ресурси і вкладаємо їх у розвиток, причому, завдяки простим правилам і вдалій інфографіці, все схоплюється новачками вже з перших ходів.
Що може бути простіше:
- кинув кубики;
- можливо отримав якісь ресурси;
- якщо є необхідність - обміняв одні ресурси на інші;
- якщо є можливість - щось побудував або купив;
- закінчив хід! І не сумуєш, а уважно дивишся - що ж на кубиках випаде у іншого гравця? А раптом зараз саме тобі прилетять потрібні ресурси!
Чудовий баланс простих правил, азарту отримання ресурсів, історії розвитку вашого поселення і постійної взаємодії між гравцями і роблять гру очевидним вибором, коли нам потрібно продемонструвати новачкові - чому ж такі хороші ці ваші настільні ігри! :)
Впевнені, скориставшись даною підбіркою, ви згубите не одну чудову душу зможете зацікавити настільними іграми практично будь-кого, хто в принципі готовий до нових цікавих відкриттів!)
(C) Михайло "Zipa" Зіпунов
(Більше 10 років ігрового стажу, автор оглядів і ведучий ігротек)
Захоплюючих ігор і гарного настрою!